Tüm Bilgilere Dön

Bu yazı bir tanıdığının işine yarar mı?

Bilmeniz Gereken 5 Yaygın Kredi Terimi

Bilmeniz Gereken 5 Yaygın Kredi Terimi

Kredi Skoru Nedir?

Bilmeniz gereken 5 yaygın kredi terimi arasında ilk sırayı kredi skoru alır. Bu, krediye başvuran kişinin kredi almak için yeterliliğini ölçen ve bunu somut verilerle değerlendiren özel puanlama sistemidir. Krediye başvuran kişinin kredi geçmişi ve kimi risk faktörleri kredi skorunu etkiler. Bankalar bu verileri Kredi Kayıt Bürosu’ndan (KKB) temin eder. İnceleme ve onay sürecindeyse her bankanın tutumu farklılık gösterebilir.

Bir banka, başvuru yapan kişinin kredi skoru düşük olduğu için ret cevabı verebilirken, diğer bir banka olumlu geri dönüş yapabilmektedir. Kredi skorunu etkileyen faktörler arasında; kişinin geçmişte kullandığı kredi ve kredi kartlarını ödeme düzeni, batık kredileri ya da bankayla kaç yıldır çalışıldığı öne çıkar.

Kredi Raporu Nedir?

Kredi raporu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından düzenlenen ve talep eden herkesin görebileceği bir rapor türüdür. Bu raporda toplanan bilgiler, kişinin ödemeye devam ettiği tüm borçları ve daha önce kullandığı kredilerden oluşur. Önceden belirttiğimiz gibi bankalardan kredi almak isteyen kişilerin kredi notu yeterli düzeyde olmalıdır. Ve bu kredi notu, kredi raporu ile incelenmektedir. Bu raporun incelenmesinin asıl sebebi, kişinin talep ettiği krediyi gerçekten ödeyip ödemeyeceğini anlayabilmektir. Örneğin, kişinin farklı bankalarda ne kadar borcu olduğunu ya da varsa ödeme gecikmeleri kredi raporunda görülebilmektedir.

Kredi Kullanımı Ne Zaman Avantajlıdır?

Bankaların asli görevlerinden biri kredi satmaktır. Yani, bankalar kar elde edebilmek için kişi ya da kurumlara para satmaktadır. Kredi geri dönüşlerine göre para kazanırlar. Bu dönüş içinse ekonominin güçlü olduğu dönemler idealdir. Yani, ticari hayatta risklerin azaldığı ve ticarette canlılığın yaşandığı dönemler çok idealdir. Çünkü bu dönemde bankalar, rekabet artacağı için maliyeti düşürerek kredi verir ve ihtiyaç kredisi kampanyaları hazırlar. Talebin artması ve geri dönüş riskindeki azalmayla bankalar daha rahat kredi vermeye başlar.

Yıllık Bileşik Faiz Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Bileşik faiz, belli bir dönemde sahip olunan anapara ve faizin toplamının sonraki dönemde hesaba anapara olarak katılarak bu yeni tutar üzerinden yeni bir faiz miktarının hesaplanmasıdır. Yani kısaca, bileşik faizde birinci dönemin ardından faize de faiz ödenmeye başlanmaktadır. Bileşik faiz kavramında önemli olan faktör, faizin gerçekleşeceği tarih ve bunun sıklığıdır.

Kredi Geçmişi Neden Önemlidir?

Kredi geçmişi, kişinin ya da şirketin tüm ödenmemiş borçlarını, mali yükümlülüklerini ya da geçmişte kredilerini nasıl ödediği ile ilgili önemli bir belgedir. Adından da anlaşılacağı gibi kredi geçmişi, kredi başvurularında bankaların başvurduğu önemli bir kaynaktır. Buna göre bankalar kişinin başvurusunu onaylamak ya da reddetmek için karar vermektedir.

En yaygın kredi terimlerini öğrendiğinize göre www.yenibirkredi.com adresini ziyaret edebilir; en uygun ihtiyaç kredisi seçeneklerini göz atıp ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Üye Ol ve Başvur