Tüm Bilgilere Dön

Bu yazı bir tanıdığının işine yarar mı?

Faiz Oranları Hangi Durumlarda Değişir?

Faiz Oranları Hangi Durumlarda Değişir?

Ülkedeki faiz oranı, Merkez Bankası tarafından Para Politikası Kurulu’nun önceden belirlenmiş bir takvime göre her ay yaptığı rutin toplantılarda belirlenmektedir. Bu kararlar düzenli olarak Merkez Bankası’nın Genel Ağ sayfasından açıklanmaktadır. Bu sayede süreci herkesin takip edebilmesi mümkün olmaktadır.

Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Merkez Bankası, faiz oranları hakkındaki kararını enflasyonun ileriki dönemde alacağı duruma ve bu durumun önceden hedeflenen enflasyon oranı ile uygunluğunu kontrol ederek belirler. Ve tüm bu nedenleri, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin gereğinden dolayı kamuoyuna açıklamak ile yükümlüdür. Enflasyonu belirleyen temel unsurlar üretim açığı, kurlar, bekleyişler, uluslararası piyasalardaki petrol ve diğer minerallerin fiyatları ile kamu fiyatları olarak sıralanabilmektedir. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranlarında da temel alınan unsurlar da bunlar olmaktadır.

Faiz Oranları Neden Değişir?

Para piyasasının ya da mal ve hizmet piyasasının birinde ya da ikisinde birden dengelerin değişmesi, "Faiz oranları hangi durumlarda değişir?" sorusunun en temel cevabıdır. Hizmet ve mal piyasasındaki değişmeler ise hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar sonucunda değişiklik göstermektedir. Vergi oranlarının düşürülmesi ya da memur maaşlarına zam yapılması örnekleri bu durum için geçer sayılabilir. Para piyasasındaki değişmeler ise pazardaki arz ve talep dengelerine ek olarak Merkez Bankası’nın para piyasasına müdahalesi sonucunda oluşur. Piyasalarda yaşanan tüm bu değişimler ile yeni bir denge noktası oluşur ve bu da faiz oranlarının yeniden belirlenmesinin önünü açar.

Krediler Faiz Oranlarından Nasıl Etkilenir?

Almış olduğum kredi yükselen faizlerden etkilenir mi? sorusunun cevabı ise “Hayır” olmaktadır. Kişi, sabit faizli kredi kullandığında mevcut faizlerin yükseltilmesi ya da düşürülmesi, kişinin ödemekle yükümlü olduğu taksit tutarını değiştirmemektedir. Fakat eğer kişi, değişken faizli kredi kullanırsa TÜFE endeksine bağlı olarak ödemesi gereken aylık ödemeler de artış ya da azalış yaşanabilmektedir. Bu sebeple enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde değişken faizli kredi kullanımı çok fazla tercih edilmemektedir.

Faiz Oranlarını Karşılaştırmak Neden Önemli?

"Bankaların faiz oranlarını karşılaştırmak neden önemli?" sorusunun cevabı ise değişken faiz oranlarına dayalıdır. Çünkü bankaların uyguladıkları kredi fiyatlandırmaları farklılık göstermektedir. Üstelik sadece faiz oranına göre kıyaslama yapmak da doğru değildir. Çünkü bankalar, hem İnternet sitelerinde hem de verdikleri gazete ilanlarında verdikleri kredilerin tüm özelliklerini yayımlamak zorundadırlar. Yayımlanan bu faiz oranları tablosunun en altındaki bölümde belirtilen aylık ya da yıllık müşteri maliyet oranları incelenerek karşılaştırma yapılmalıdır. Yıllık müşteri maliyet oranı, krediye uygulanan faiz ve tüm masrafları içeren bir fiyat olduğundan, bankaların kredi faiz oranı kıyaslamasını, bu oranı dikkate alarak yapmak gerekmektedir. Ek olarak bankaların faiz oranları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Daha az riskli müşterilere daha düşük faizler verilebilir. Bu sebeple en sağlıklısı bankalardan size özel teklif istemek olacaktır.

Faiz oranları konusunda bilgi sahibi olduğunuza göre size özel hazırlanan ihtiyaç kredisi seçeneklerine göz atmak, ihtiyaç kredisi oranları ve ihtiyaç kredisi vadeleri hakkında bilgi almak için www.yenibirkredi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Üye Ol ve Başvur