Tüm Bilgilere Dön

Bu yazı bir tanıdığının işine yarar mı?

Faiz Oranları Kredilerinizi ve Hesaplarınızı Nasıl Etkiler?

Faiz Oranları Kredilerinizi ve Hesaplarınızı Nasıl Etkiler?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasalardaki “fiyat istikrarını sağlamak” için para politikaları uygulamaktadır. Bu politikalardan birisi faiz politikasıdır. Basit anlatımla Merkez Bankası faiz arttırdığında bankaların kredi maliyetleri de yükselmekte bunun sonucunda işletmelerin ve bireysel müşterilerin borçlanma maliyetleri artmaktadır. Tersi durumda yani Merkez Bankası faizleri düşürdüğünde bankaların kredi maliyetleri azalır. Sonuçta işletmeler ve bireysel müşteriler daha az faiz ödeyerek kredi alabilir.

Ev Krediniz

Ülkemizde özellikle son yıllarda ev kredilerine yoğun bir talep oluşmuştur. 2016 yılı içerisinde toplam konut satışları içinde ipotekli (kredili) satışların payı %30-35 bandında seyretmiştir. Düşük maliyet açısından ev ya da konut kredilerinde yüzde 1 faiz oranı ve daha aşağısı makul seviyeler olarak kabul edilmektedir. Kredi faizlerinde olabilecek en ufak bir düşüşün ev kredilerinde talep artışlarına sebep olması kaçınılmazdır. Ev krediniz varsa faiz düşmesi durumunda yeniden yapılandırma opsiyonunu değerlendirebilirsiniz.

Kredi Kartlarınız

Ülkemizin son dönemindeki piyasa şartları ve ekonomik riskleri de göz önüne alınarak Merkez Bankası, kredi kartlarında uygulanmakta olan mevcut faiz oranlarında revizyona gitmiştir. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kredi kartı azami faiz oranları, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarına ait risklere göre belirlenmektedir. Buna göre kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık en yüksek faiz oranları; Türk lirası için %1,84, döviz için %1,47; aylık gecikme faiz oranları Türk lirası için en yüksek %2,34, döviz için %1,97 olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemeyle kredi kartlarınız üzerindeki Türk lirası ve döviz türlerindeki işlemlerde uygulanacak maksimum faiz oranları düşürülmüştür.

Taşıt Krediniz

Ülkemizde her sene Aralık ayında taşıt kampanyaları geleneksel hale gelmiştir. Taşıt kredilerinde, vade ve faiz oranları bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Ayrıca otomobil firmaları bankalara özel faiz oranları da sunmaktadır. Faiz oranlarındaki artışın ya da azalışın almayı düşündüğünüz taşıt krediniz üzerinde olumlu ya da olumsuz etkisi olmaktadır.

Benzer şekilde öğrenci krediniz varsa faiz oranlarındaki düşüş bankaların sunmakta olduğu eğitim kredilerini de direkt etkilemektedir. Bankalar, eğitim masraflarınız için ihtiyaç kredisi yapılandırma opsiyonu da sunmaktadır.

Birikim Hesaplarınız

Birikim hesaplarınız yüksek faiz getirisine sahip olacağınız bankanızdaki kumbaranızdır. Birikimli mevduat hesap ürünü bankadan bankaya farklılıklar göstermektedir. Kredi kartınızdan ya da vadesiz mevduat hesabından talimat vererek düzenli birikim yapabilirsiniz. Genel faiz oranlarının artması faiz getirisinin de artmasını beraberinde getirmektedir.

Siz de ihtiyaç kredisi kampanyaları, en uygun ihtiyaç kredisi, ihtiyaç kredisi şartları, ihtiyaç kredisi yapılandırma, "Ne kadar ihtiyaç kredisi alınabilir?" ve ihtiyaç kredisi karşılaştırma gibi daha pek çok konuyu merak ediyorsanız www.yenibirkredi.com'u hemen ziyaret edin.

Üye Ol ve Başvur