Tüm Bilgilere Dön

Bu yazı bir tanıdığının işine yarar mı?

 Kredi Hakkında Kafanız Karışıksa Bunları Öğrenmelisiniz!

Kredi Hakkında Kafanız Karışıksa Bunları Öğrenmelisiniz!

Bazen o çok sevdiğiniz motoru gördüğünüzde, iyi bir tatili hak ettiğinizi düşünüp bütçeniz yeterli gelmediğinde, ekonominizde bir şeyler kötü gitmeye başladığında siz de ihtiyaç kredisi almayı düşünmüş, araştırmaya koyulmuşsunuzdur. İhtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce, kredi limitiniz ne kadar, faiz oranları nasıl, ihtiyaç kredisi üst limiti ne kadar araştırmış bankaların sunduğu imkanları titizlikle karşılaştırmışsınızdır. Tüm bunların sonunda kredi hakkında kafanız karışıksa bunları öğrenmelisiniz!

Kredi hakkında bilmeniz gereken ilk şey kredi skorudur. Hangi bankaya başvurursanız başvurun, kredi notunuza bakılacak ve kredi limitiniz notunuza göre belirlenecek hatta kredi notunuz çok düşükse kredi başvurunuz bankalar tarafından reddedilecektir. Peki kredi sürecinin en önemli dönemeci olan kredi skorunuz neleri içerir?

Kredi Kartı Kullanımınız

Kredi kartı bazen hayat kurtarıcı gibi görünse de, kredi başvurusu sürecinde ilk bakılacak şeylerden biri. Kredi kartı kullanım alışkanlıklarınız kredibilite konusunda bankalar için önemli bir referans. En uygun ihtiyaç kredisi imkanlarından yararlanmak, kredinizi kolayca kullanmak için kredi kartı kullanımınıza dikkat etmelisiniz.

Ödeme Geçmişiniz

Kredi kartı hemen herkesin günlük hayatının vazgeçilmezlerinden biri. Tüm ihtiyaçlarınız için çekinmeden kullandığınız kredi kartınızın borcu kredi notunuzu etkileyen faktörlerden biri. İhtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla kredi alabilmek istiyorsanız, kredi kartı borcunuzu zamanında ödemeye özen göstermeli, skorunuzun olumsuz etkilenmemesine dikkat etmelisiniz. Ödeme geçmişinizin bankalar için bir teminat olduğunu sakın unutmayın.

Kredinizin Başlangıcı

Kredi skoru kredi başlangıcını da içerir. Başvurduğunuz krediye uygunluğunuz değerlendirirken bakılacak diğer etken de kredinizin başlangıcıdır. Daha önce kredi kullanmadıysanız bankalar sizinle çalışmak için daha fazla teminata ihtiyaç duyacağından tüm bu etkenler önemli hale gelecektir.

Tüm Kredi Hesaplarınız

Kredi skorunuz oluşturulurken yalnızca başvuru yaptığınız banka ile geçmişinize bakılmaz, tüm kredi hesaplarınız titizlikle değerlendirilir. İhtiyaç kredisi limitiniz de tüm borçluluğunuz göz önünde bulundurularak değerlendirilir.

Peki ya kredi skorunuz neleri içermez? Banka skorunuz, mevduatta duran ya da farklı yatırım araçlarında değerlendirdiğiniz birikimlerinizden ya da nakit paranızdan etkilenmez.  Ya da diğer maddi varlığınız ve ekonomik ilişkileriniz kredi skorunuzu etkilemez. Sadece bankalarla olan borçlanma ilişkileriniz kredi skorunuzu etkiler.

İhtiyaç kredisi üst limiti nedir, ihtiyaç kredisi vadeleri, 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi, ihtiyaç kredisi kimlere verilir merak ediyorsanız kredi hakkında her şey bir tık uzağınızda. Hemen www.yenibirkredi.com'u ziyaret edin, aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderin.

Üye Ol ve Başvur