Tüm Bilgilere Dön

Bu yazı bir tanıdığının işine yarar mı?

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi Notu Oluşturulurken Nelere Bakılır?

Kredi Kayıt Bürosu’nun belirlediği kredi notu, KKB’nin oluşturduğu risk raporunun özeti olarak kabul edilir. Risk raporu kişinin ödeme alışkanlığını ifade eder ve geçmiş dönemde bankalar ile yaptığı ödeme işlemlerinin sonucunda oluşturulur. Findeks, risk raporunu oluştururken %30 kredi ve kredi ödeme alışkanlıkları, %25 mevcut hesaplar ve borç durumları, %20 yeni kredi açılışı, %15 kredi kullanım yoğunluğunu esas alır. Ağırlıklı olarak ödeme ve borç durumuna bağlı olarak belirlenen kredi notunda ödeme tutarı, asgari ödeme tutarı, ödemelerin yapıldığı tarih gibi noktalara dikkat edilir ve borç durumunda mevcut hesap bakiyeleri önceliklidir. Kredi kullanım yoğunluğunda ise kullanılan kredi ve ödeme durumu değerlendirilir.

Kredi Notunuz Nasıl Düşer ve Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi notunu oluşturan temel etken ödemelerin düzenli yapılası olur. Kredi taksitlerinin ya da kredi kartı aylık ekstrelerinin son ödeme tarihini geciktirmeden ödenmesi gerekir. Ödemelerin birkaç gün gecikmesi kredi puanında ciddi düşüşlere yol açmazken uzun süreli aksamalar ya da ödemlerin yapılmaması halinde kredi notu düşüşe geçer. Ancak geçtiğimiz sene, bankalar KKKB’ye günlük veri bildirimi yapmaya başladığından, birkaç günlük gecikmeleriniz bile raporunuzu olumsuz etkiler hale geldi.

Kredi notunu yükseltmek ise ödemelerin kontrolünüz altında olmasıyla alakalıdır. Ödeme güçlüğü çektiğiniz krediler veya kredi kartı ödemeleriniz varsa borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Birden fazla borcunuz olması halinde ödemelerinizi takip edemiyorsanız borçlarınızı birleştirerek ödeme yoluna gidebilirsiniz. Yeni oluşturacağınız ödeme planlarında aylık taksitleri bütçeniz doğrultusunda belirleyerek ödemelerinizi aksatmadan dengede tutarsanız kredi puanınızı yükseltebilirsiniz.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Pratik Öneriler

Kişinin bankalar ve finans kuruluşlarına karşı risk raporunu ifade eden kredi puanını pratik ve küçük önlemler ile kolayca yükseltebilirsiniz. Öncelikli kredi puanın düşmesini önlemek için ödemelerin gecikmesini önlemek adına otomatik ödeme talimatları verebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı ile birlikte borçlarınızı son güne bırakmanın, ödeme yapmanız halinde bile kredi notunu düşüreceğini unutmamalısınız. Kredi kartı borçlarınızı öderken asgari tutarı ödeyip kalan borcu sonraki aya devretmeniz kredi notunuzu olumsuz etkileyeceği için düzenli ödeme yapmaya özen göstermelisiniz. Borçları ödeme sırasında ise yüksek miktarlı borca öncelik vermeli ve kredi kartı limitinizi ihtiyacınız doğrultusunda belirlemelisiniz. Borçlarınızın sonlanması halinde hemen kredi çekmek veya yeni kredi kartına borçlanmaktan kaçınmalısınız. Borçlarınız düzensizse ödeme planı oluşturmak için destek alabilir ve Findeks kredi notunuzu düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.

Üye Ol ve Başvur