Tüm Bilgilere Dön

Bu yazı bir tanıdığının işine yarar mı?

Öğrenci Kredinizi Öderken Ev Alabilir Misiniz?

Öğrenci Kredinizi Öderken Ev Alabilir Misiniz?

Öğrencilik yıllarında hemen hemen herkes devlet kurumlarından, özel kurum ve kuruluşlardan burs alabilmek için çeşitli başvurular yapmıştır. Burs başvurularının olumsuz sonuçlanmasıyla birlikte de ilk olarak öğrenim kredisine başvurulur. Belki siz de öğrencilik yıllarınızı bir nebze olsun rahat geçirebilmek adına öğrenim kredisine başvurdunuz ve mezun olup iş sahibi oldunuz. Artık borcunuzu ödeme zamanınız geldi. Bir yandan borcunuzu ödemek istiyorsunuz bir yandan kira ödemek yerine ev sahibi olup rahat etmek. Peki, ya öğrenci kredinizi öderken ev alabilir misiniz? İşte bu soruya doğru cevap verebilmeniz için birkaç ipucu!

Kredi Skorunuzu Kontrol Edin ve Kredi Skorunuzu Düzeltin

Meslek hayatının başında olan biri için ev alacak bir bütçeye sahip olmak hayal olsa gerek. Bunun için banka kredisine ihtiyaç duyacaksınız ve bu noktada da ilk bakılacak şey kredi skorunuz. Bir yandan öğrenci kredinizi öderken bir yandan ev sahibi olma hayali kuruyorsanız önce kredi skorunuzu kontrol etmelisiniz. Skorunuz ev kredisi çekmek için yeterli değilse, skorunuzu düzeltmek için gerekli çalışmaları yapmalı, ödemelerinizi bir düzene koymalı ve puanınızı arttırmalısınız.

Borçlarınızı Azaltmaya Çalışın

Şüphesiz ki bankalar hali hazırda fazla miktarda borcu olan birine yüklü miktarda kredi vermek istemeyecektir. Kredi başvurunuzu yapmadan önce borçlarınızı azaltmaya çalışın. Bankanızda temiz bir sayfa açın ve yeni bir başlangıç yaparak ev sahibi olmaya çalışın. Şayet öğrenim kredinizi KYK’dan aldıysanız kredi raporunuzda bu borç gözükmeyebilir, ancak gene de hem kredi borcunu hem öğrenim kredinizi ödeyip ödeyemeyeceğinizi doğru değerlendirin ve gerekirse KYK borcunuzu yapılandırın.

Teminatlarınızı Gözden Geçirin

Bir yandan öğrenci kredinizi ödüyorsunuz ve ev kredisi ile ikinci bir borca girmeye hazırlanıyorsunuz. Böyle bir girişimde bulunmadan önce teminatlarınızı gözden geçirin. Bunu istediğiniz miktarda kredi almak için değil, hayatınızı bankalarla başınız derde girmeden sürdürebilmek için yapın. Yeterli teminatınız varsa zaten istediğiniz krediyi alabilecek, bir ev sahibi olabileceksiniz.

Kredi Ödemeniz Varken Ev Almak Sizin İçin Gerekli mi Karar Verin

Özellikle büyük şehirlerdeki yüksek ev kiraları bazen ev sahibi olmayı daha cazip hale getirebiliyor. Ancak bir yandan kredi ödemeniz varken ev almak sizin için gerekli mi karar verin. Önceliklerinizi tayin edin ve uzun süreli bir planlama yapın. Zorlanacağınızı düşünüyorsanız kredi ödemeniz bitene kadar ailenizle yaşamaya devam edin veya kiranızı bölüşebileceğiniz bir ev arkadaşı edinmeye çalışın.

Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak ev sahibi olmak istediğinize karar verdiyseniz, ihtiyaç kredisi şartları, kredi veren bankalar, ihtiyaç kredisi faiz oranları ve daha birçok finansal konuda bilgi almak için hemen www.yenibirkredi.com'u ziyaret edin.

Üye Ol ve Başvur